Kao što je predviđeno planovima za Veliku Njemačku, južni će se bok protezati od Francuske na zapadu do Nezavisne Države Hrvatske na jugu. U tu svrhu trebalo je stvoriti nekoliko područja primjene, prije svega pristup Niedertirolu i Jadranu. Slovenska Ljubljana postala je pokrajina Ljubljana, za koju je bečka državna tiskara izdala set od 16 maraka za civilnu uporabu. Iz svega toga postalo je jasno da su vojne i civilne naredbe za oba područja još uvijek odvojene. Zapravo, vojska je služila poštom preko službene pošte u alpskom podnožju ("Dienstpost Alpenvorland") i službene pošte Adria ("Dienstpost Adria") kao zasebne jedinice.
U proljeće 1945. godine, u ovim posljednjim, strašnim danima europskog sukoba, došlo je vrijeme kaosa i zbunjenosti za snaga Wehrmachta i njihovih dobrovoljackih legija koje su u povlačenju tražile relativnu sigurnost u Austriji.
Paket markica namijenjenih civilnoj uporabi u kombiniranom alpskom predjelu bio je gotovo uništen u savezničkom zračnom napadu na stanici u Trstu. Navodno, samo je nekoliko tisuća nizova tih markica bilo spašeno.
Jugoslavenski partizani zaplijenili su preostale komplete, koji su potom razmijenjeni za rakiju i vino.
Riječ je o poštanskim markama u nizu od 16 primjeraka, blizanskom setu pokrajine Ljubljane. U oba slučaja, 16 vrijednosti su bile između 5 Centi i 30 Lira. Ljubljanski je set sadržavao 6 vertikalnih i 10 horizontalnih maraka, dok je set "Alpenvorland-Adria" imao 8 vertikalnih i 8 horizontalnih maraka.
Laibach izdanje bilo je dostupno za civilnu uporabu od ožujka do travnja 1945. a izdano je 14.900 nizova.
Vjeruje se da je više od 3000 niza "Alpenvorland Adria" preživjelo kaos. Oba niza su tiskana u Wiener Staatsdruckerei (bečka državna tiskara), s tom razlikom što u slučaju izdanja "Alpenvorland-Adria" nije bilo tragova papira ili dokumenata koji bi to dokazali.
Oba niza imala su linearne perforacije, 10 1/2: 11 1/2 s nekim inverzijama na ljubljanskom izdanju i 11 1/2 za "Alpenvorland-Adria". Papir nije imao vodeni žig. Očigledno je da u korištenom stanju nisu postojale marke "Alpenvorland-Adria".
Od ovog "Alpenvorland-Adria" izdanja je sve do 1955. godine bilo malo poznato. Državni revizor Dr. Hermann Schultz je izjavio u "Michel-Rundschau" da je "Alpenvorland-Adria" jedno od najzanimljivijih njemačkih ratnih pitanja i da ih ne bi trebalo propustiti ni u jednoj ozbiljnoj njemačkoj zbirci zbog svog povijesnog značaja.
U njegovom je članku objašnjeno podrijetlo tog niza, kojeg je i odmah ponudio.
U svom priručniku "Deutsche Dienstpost 1939-1945" piše Dr. Schultz na stranici 33 o "Deutsche Dienstpost Alpenvorland - Adria" : "Izdavanje posebne serije poštanskih maraka ... planirano je za 1945. godinu, ali zbog kapitulacije nije ostvareno."
Istodobno, poznati austrijski stručnjak dr. med. Ferdinand Wallner je ove nizove potvrdio kao autentične tako što je stavio mali pečat na gumiranu stranu umjesto da koristi svoj uobičajeni potpis sa olovkom. To bi kasnije trebalo dovesti do njegovog isključenja iz Udruge austrijskih stručnjaka.
Godine 1956. jugoslavenski stručnjak Bar Julij prvi je govorio o krivotvorinama.
U međuvremenu, veletrgovac u Düsseldorfu Wilhelm Bartels ponudio je ovaj niz za 190 njemački Maraka kao "neobjavljene" marke s njegovim osobnim jamstvom autentičnosti i privukao mnoge kolekcionare za kupnju. Neki su sakupljači dali svoje kupnje na pregled. Negativnu analizu je prihvatio Michelov katalog, koji je marke "Alpenvorland Adria" proglasio fantazijskim proizvodom poslijeratnog razdoblja.
Ispitivači su u svojoj analizi o markama "Alpenvorland- Adria" došli do sljedeći saznaja :
1. Kvaliteta papira nije bila dostupna u ovoj kasnoj fazi rata.
2. Za ova kaotična vremena perforacije su se činile previše savršene.
3. Svako od tih područja imalo je odvojene sustave vojne službe, o čemu svjedoći obilje rukopisanih pisama iz oba područja.
4. Bivši Gauleiter Anton Franz Hofer iz Tirola bio je povjerenik Reicha za obranu i trebao je znati i odobriti ovo izdanje.
5. Nije bilo dokaza o takvom planu, a Državna tiskara u Beču nije imala takvu evidenciju o planiranju ili tiskanju.
6. Saveznički zračni napad na Trst se nije dogodio, a željeznička stanica nije bila bombardirana.
7. Ako su setovi u bombardiranju oštećeni, zašto se nisu pojavili nepotpuni ili oštećeni setovi?
8. Zašto su marke izdane kao Cent/Lira a ne kao Pfennig/Reichsmark?
|